Fisher-Price, marka należąca do koncernu Mattel, wycofuje z rynku około 11 milionów zabawek. To największa akcja wycofania zabawek z rynku od dwóch lat.
30 września tego roku koncern Mattel ogłosił, że ze sklepów zniknie blisko 11 milionów zabawek marki Fisher-Price. Są to między innymi rowerki trzykołowe i wysokie krzesełka do karmienia dla dzieci - wiele przypadków zranień dowiodło, że produkty te mogą być niebezpieczne dla najmłodszych użytkowników. Większość wypadków miała miejsce w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, ponieważ produkty te były rozprowadzane głównie w tych krajach. Z zabawek dostępnych na rynku polskim wycofywane z rynku są maty do zabawy dla dzieci, których elementem jest dmuchana piłka. Jak się okazało zawór do nadmuchiwania takiej piłki może odpaść i zostać połknięty przez dziecko, co grozi zakrztuszeniem się lub uduszeniem. Które dokładnie zabawki wycofane są z polskiego rynku można sprawdzić
pod tym adresem.
W przeszłości firma Mattel, miała podobne kłopoty w związku z niebezpiecznymi dla zdrowia zabawkami. W roku 2007 firma musiała wycofać milion zabawek z powodu podejrzenia o zawartość toksycznego ołowiu w farbie, która została użyta przy produkcji w chińskich fabrykach. Innym powodem podjęcia decyzji o usunięciu zabawek ze sklepowych półek, było zagrożenie jakie mogły spowodować magnetyczne elementy zamontowane w zabawkach. Łącznie wycofano z rynku ponad 20 milionów zabawek pomalowanych szkodliwą farbą lub posiadających drobne magnesy, które mogły się obluzować.
Wielu producentom zabawek zdarzało się ogłaszać wycofanie zabawek, ale jak dotychczas alarmy ogłaszane przez Mattel są największe. I to mimo, że od czasu wypadków z 2007 roku regulacje dotyczące standardów bezpieczeństwa z zakresie produkcji zabawek stały się bardziej rygorystyczne.
Wycofanie produktów przez Mattel nie będzie miało jednak znacznego wpływu na sytuację finansową firmy. W skali roku cena akcji może spaść ok. jednego centa na akcji.