Ostatnie dni maja i początek czerwca to dla ponad 5 milionów uczniów i uczennic szkół w Polsce koniec rozliczania się z dotychczasowej pracy w oczekiwaniu na wakacje. W wydawnictwach drukujących podręczniki szkolne to początek okresu wzmożonej pracy. Czy przyniesie ona długo wyczekiwaną "ulgę" dzieciom, nauczycielom i środowisku?
Aktualizacja oferty, korekty szat graficznych oraz dodruk najpopularniejszych pozycji dydaktycznych dokonywać się będzie właśnie w najbliższym czasie.
To świetny moment na przypomnienie osobom odpowiedzialnym za produkcję podręczników o tym, jak mogą oni z zyskiem także dla siebie, „ulżyć” dzieciom i nauczycielom a także zapobiec dalszemu niszczeniu zasobów leśnych i zanieczyszczaniu środowiska substancjami toksycznymi wykorzystywanymi w procesie produkcji papieru – mówi Andrzej Żwawa, koordynator projektu „
Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier” w Polskiej Zielonej Sieci.
Dlatego 15 maja br.
Polska Zielona Sieć przekazała największym wydawnictwom edukacyjnym w Polsce 2981 podpisów pod petycją dotyczącą podręczników przyjaznych środowisku naturalnemu i nieobciążających ich użytkowników. Apelowaliśmy w niej o wykorzystywanie do drukowania podręczników odpowiedzialnej alternatywy w postaci matowego, niskogramaturowego papieru z recyklingu (makulatury) lub posiadającego certyfikat świadczący o odpowiedzialnym zarządzaniu zasobami leśnymi (np. certyfikat
FSC) a także papieru przetwarzanego bez użycia chloru.
Czas pokaże, czy wydawnictwa odpowiedzialne za wyposażanie dzieci i młodzieży w najważniejsze dla nich książki nie tylko w krótkich wzmiankach w książkach do przyrody i biologii, ale także formą materiałów edukacyjnych będą starały się przekazać postawę proekologiczną i tym samym przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.
Kontakt dla mediów:
Andrzej Żwawa
Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć
ul. Sławkowska 12, 31-014 Kraków
Tel./fax: 12 431 28 08
Tel. kom.: 603-363-721